تبلیغات
escmax - آیا جهان در سال 2012 نابود خواهد شد؟
چهارشنبه 23 دی 1388  02:17 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: batman
نوع مطلب: movies ،

سناریوهای نابودی جهان
جام جم آنلاین: امسال سینمای جهان را 2 فیلم علمی تخیلی به تسخیر خود درآورده است، یكی از آنها فیلم «آواتار» اثر جیمز كامرون بود كه به گفته منتقدان عرصه جدیدی در صنعت سینما ایجاد كرده است. قبلا درباره این فیلم و نوآوری‌های علمی‌اش در این صفحه نوشته بودیم، اما فیلم دیگر «2012» است، هر چند از نظر فنی و روایت داستانی قابل مقایسه با آواتار نیست.

موضوع این فیلم كه به یك شایعه معروف درباره پایان جهان گره خورده است، باعث شد فضای تبلیغاتی زیادی درخصوص این فیلم ایجاد شود، اگرچه فیلم نتوانست نظر منتقدان را به خود جلب كند، اما توانست بحث‌های مختلفی درخصوص پایان جهان به میان بكشد. یكی از سوالاتی كه این فیلم در میان مردم مطرح كرد، این بود كه آیا امكان از بین رفتن زمین بر اثر پدیده‌های طبیعی وجود دارد؟ و آیا براستی زمین در خطر انهدام است؟

فیلم 2012 ساخته رولاند امریخ، كارگردان آلمانی است كه پیش از این نیز علاقه خود را در به تصویر كشیدن مصیبت‌های بزرگ و نابودی جهان در فیلم‌هایش نشان داده بود.

او در فیلم «روز استقلال» بیگانه‌های فضایی را به زمین فرستاد تا تمام نمادهای تمدن انسانی را نابود كنند كه در نهایت زمین توسط گروه كوچكی از مبارزان نجات پیدا كرد. وی در فیلم بعدی‌اش در سال 1998 گودزیلا را به نیویورك برد تا این هیولا به تخریب شهر بپردازد و در كنار آن امریخ هشدار خود را نسبت به پیامد آزمایش‌های نظامی مطرح كند. پس از آن در فیلم «روز پس از فردا» بود كه این كارگردان متوجه گرمایش زمین شد و عصر یخبندانی را كه حاصل وقوع هاریكس‌ها (توفان‌های دوار عظیم)‌ بود به نمایش گذاشت. پس از این فاجعه و مصیبت مقطعی نزدیك شدن به سال 2012، فرصتی برای این كارگردان به وجود آورد تا این بار پایان جهان را به تصویر بكشد.

تقویم مایا

روز 21 دسامبر 2012 یكی از چرخه‌های تقویم مایا به پایان می‌رسد. مایاها كه یكی از اقوام پیشرفته آمریكای قدیم بودند، سیستم بسیار پیچیده‌ای را برای گاهشماری تهیه كرده بودند كه هنوز یكی از جالب توجه‌ترین تقویم‌های دوران قدیم به شمار می‌رود. در واقع مایاها از 3 سیستم تقویمی استفاده می‌كردند كه یكی از آنها تقویم شمارش طویل (long count) معروف است. در این سیستم پیچیده، تاریخ به صورت رشته‌ای 5 تایی از اعداد نشان داده می‌شود؛ مثلا (0و0و1 و 0و0)‌ در این رشته اعداد از سمت راست به چپ كین، وینال، تون، ‌كاتون و باكتون نامیده می‌شوند. هر كین معادل یك روز است و این عدد بین 0 تا 19 تغییر می‌كند. هر 20 كین معادل یك وینال خواهد بود، هر 18 وینال یك تون را می‌سازد، هر 20 تون یك كاتون و هر 20 كاتون شامل یك باكتون می شود. به این ترتیب اعدادی كه در این ستون‌ها قرار می‌گیرند، مدت زمان گذشته از مبدا تاریخ مایایی را نشان می‌دهد؛ اتفاقی كه روز 21 دسامبر 2012 رخ خواهد داد این است كه سیزدهمین باكتون به پایان خواهد رسید.

به عبارت دیگر، اعداد رشته تقویم شمارش طویل به شكل (0و0و0و0و 13)‌ در خواهد آمد. برخی معتقدند هزاره‌های مایایی در 13 باكتون به پایان می‌رسد. به همین دلیل این تاریخ را پایان تقویم مایایی دانسته‌‌اند. البته مایاها در این تاریخ هیچ اشاره‌ای به پایان دنیا نكرده‌اند اما ایده هزاره‌گرایی باعث شده است بسیاری پایان سیزدهمین باكتون مایایی و ورود به باكتون 14 را معادل پایان جهان بدانند. همین شایعه عمومی موضوع قوی برای فیلمسازان فراهم آورد تا پایان جهان را به تصویر بكشند. در این فیلم همه اتفاقات با تغییر قطبین مغناطیسی زمین آغاز می‌شود و مجموعه‌‌ای از رویدادها به وقوع می‌پیوندد كه سونامی‌های بزرگ، ابر آتشفشان‌ها و شكاف در صفحات لغزنده قاره‌ها را در پی دارد و در نهایت جهان در معرض نابودی قرار می‌گیرد و برای كشورها كشتی‌های عظیمی همچون كشتی نوح‌ع‌ می‌سازند تا نسل انسان و جانوران را حفظ كنند و در نهایت چند‌صد هزار نفر باقی می‌مانند تا نسل آدمیان منقطع نشود. اما واقعیت این است كه وقوع چنین پدیده‌هایی بشدت ضعیف است. اگر چه تغییر قطبین مغناطیسی زمین پدیده‌ای آشنا به شمار می‌رود كه بارها در طول تاریخ اتفاق افتاده و همین روزها هم تكرار می‌شود، قطب شمال مغناطیسی زمین به دلیل فعالیت‌های مولد میدان مغناطیسی زمین با سرعت 60‌‌كیلومتر در سال در حال حركت به سمت روسیه است كه البته این سریع‌ترین‌ جابه‌جایی قطبین مغناطیسی زمین به شمار می‌رود. البته این اتفاق، پیامدهایی خواهد داشت مثلا اگر این روند با سرعت فعلی ادامه یابد، تا حدود 20‌‌سال دیگر می‌توان شاهد پدیده شفق‌های قطبی از ایران بود. این تغییر سریع همچنین ممكن است بر ساختار برخی از موجودات ساده تاثیر بگذارد، اما هیچ اتفاق بزرگ و عجیبی را سبب نخواهد شد. اگر بخواهیم دنبال وقایعی بگردیم كه سیاره ما را تهدید می‌كند، دلایل بهتری برای ترسیدن وجود دارد.

برخوردهای فضا

زمین همواره در طول تاریخ خود در معرض خطر برخوردهای فضایی قرار داشته است. هم‌اكنون روزانه چندین تن از اجرام فضایی با جو زمین برخورد می‌كنند كه بسیاری از آنها ابعاد كوچكی داشته و بیشتر گرد‌و‌غبار فضایی به شمار می‌روند، مواردی كه این ذرات ابعاد بزرگ‌تری دارند هنگام سوختن در جو زمین به شكل شهاب‌های درخشان دیده می‌شوند. اگر ابعاد آن بزرگ‌تر باشد نه‌تنها درخششی خیره‌كننده در آسمان به وجود می‌آورند كه بخشی از بقایای آنها به شكل شهاب‌سنگ به سطح زمین برخورد می‌كند. خوشبختانه جو زمین همچون سپر محافظ قوی جلوی بسیاری از این سنگ‌های سرگردان آسمان را می‌گیرد اما بررسی عوارض روی زمین نشان می‌‌دهد كه پیش از این بارها سنگ‌های بزرگ آسمانی خطر‌آفرین از این سپر محافظ عبور كرده و توانسته‌اند چهره زمین را زخمی كنند.

افسانه 2012 مانند دیگر افسانه‌هایی كه پایان زمین در آخرین سال‌های هزاره قبل را پیش بینی می‌كرد بیش از این كه ریشه در واقعیت داشته باشد، ریشه در تصورات و ذهنیات مردم دارند

درواقع چنین برخوردهایی هر روز ممكن است اتفاق بیفتد. دانشمندان معتقدند 65 میلیون سال پیش برخورد یك شهاب‌سنگ بزرگ به منطقه‌ای در جنوب خلیج مكزیك باعث وقوع رویدادهایی شد كه انقراض نسل دایناسورها را در پی داشت. غباری كه از این برخورد به هوا برخاست و در جو زمین پراكنده شد، باعث شد تا میزان دریافت تابش‌های خورشید در سطح زمین كاهش یابد و همین عوامل زنجیره‌ای از رویدادها را فعال كند كه به انقراض دایناسورها منجر شد. در ابتدای قرن 20 بود كه انفجار یك شهاب‌سنگ بزرگ بر فراز منطقه تونگاسكا در شمال روسیه چندین هزار مترمربع از جنگل‌های كاج این منطقه را سوزاند. این خطر به حدی جدی است كه سازمان‌های علمی و فضایی طرح‌های جدی را برای زیر نظر گرفتن فضای اطراف زمین بنیان گذاشته‌اند. پروژه‌هایی مانند NEAR یا NEAT فضای اطراف زمین را در جستجوی سیارك‌ها یا دنباله‌دارهایی كاوش می‌كنند كه به دلیل شرایط گرانش منظومه، ممكن است راهشان را به سوی سیاره‌ ما كج كنند، البته بسیاری از این اجرام تنها چند روز تا چند هفته قبل از گذر از نزدیكی زمین، شناسایی می‌شوند و متاسفانه هنور فناوری ما امكان مقابله با چنین رویدادی را ندارد به همین دلیل هم هست كه جایی مانند آژانس فضایی روسیه از مطالعه طرحی به نام آرماگدون صحبت می‌كند كه قرار است به مقابله با این خطرات بپردازد.

گرمایش زمین

اما برخوردهای فضایی تنها خطری نیست كه سیاره ما را به شكل جدی تهدید می‌كند یكی از بزرگ‌ترین خطرها، بلایی است كه خود ما بر سر این سیاره آورده‌ایم.

در طول قرن گذشته، 2 اتفاق زمین را در معرض خطری قرار داده است كه نتایج آن می‌تواند به نابودی خود ما منجر شود؛ یكی از این موارد انفجار جمعیت در قرن گذشته بود؛ به طوری كه جمعیت سیاره در ابتدای قرن 20 حدود 5/1 میلیارد نفر بود و اینك به بیش از 7 میلیارد نفر رسیده است. این جمعیت نیاز به استفاده از منابع بیشتر دارد و همین مساله باعث افزایش برداشت از منابع زیرزمینی شده است؛ اما در كنار این انفجار جمعیت، عامل دیگری كه باعث در خطر قرار گرفتن زمین شده، مساله گرمایش زمین است. تولید انبوهی از گازهای گلخانه‌ای طی یكی دو قرن گذشته كه همراه با صنعتی شدن و استفاده بیش از پیش از سوخت‌های فسیلی بود، سبب شد دمای میانگین سیاره زمین افزایش یابد.

این افزایش دما موجب شد زمین شرایط دشواری را تجربه كند. آب شدن یخ‌های قطبی، بالا آمدن سطح آزاد اقیانوس‌ها، افزایش محدوده مجاز شكل‌گیری توفان‌های حاره‌ای، تغییر الگوهای آب و هوایی و... مجموعه عواملی است كه باعث ایجاد رخدادهای مرگ آفرینی روی زمین می‌شود. تلاش‌های انسان برای كنترل این رویداد تاكنون به نتیجه‌ای نرسیده و آثار زیان‌بار آن از هم اكنون هویدا شده است. اما برخوردهای فضایی و گرمایش زمین تنها گزینه‌های نابودی زمین و حیات روی آن به شمار نمی‌روند، انفجار یك ابر نو اختر در همسایگی زمین، كاهش جو زمین و مواجهه با پرتوهای كیهانی می‌تواند همه ما را در خطر قرار دهد.

زمین همیشه در خطر بوده و امروز هم در خطر است؛ اما این خطرات دلیل نمی‌شود كه حوادث طبیعی و بی‌ربط را به نابودی زمین وصل كنیم. افسانه 2012 مانند دیگر افسانه‌هایی كه پایان زمین در آخرین سال‌های هزاره قبل را پیش بینی می‌كرد بیش از این كه ریشه در واقعیت داشته باشد، ریشه در تصورات و ذهنیات مردم دارند. البته حداقل حسن چنین جنجال‌هایی، آن است كه لحظه‌ای به اهمیت سیاره‌ای فكر كنیم كه تنها خانه ما در كیهان است.

پوریا ناظمی

   


نظرات()  
купить резинку еспандер
سه شنبه 15 خرداد 1397 04:03 ب.ظ
резинка эспандер profitness
резинки для фитнеса купить на кидстафф
купить фитнес резинку киев
фитнес резинки bodbands
резинки для фитнеса mini bands
фитнесс рещинки
hajj
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 10:56 ب.ظ
Hi there, just wanted to mention, I loved this article.
It was helpful. Keep on posting!
Michale
پنجشنبه 19 مرداد 1396 01:53 ق.ظ
Thus if you look for a table where you assume you're better than the players there, buy in for that optimum.
crookednecessit28.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 09:36 ب.ظ
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be
ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.
Where are the femur tibia and fibula?
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:50 ق.ظ
Hi there, its nice post concerning media print, we all be aware of media is a enormous source of information.
Elane
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:46 ق.ظ
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a
number of websites for about a year and am anxious about switching
to another platform. I have heard great things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
Any help would be greatly appreciated!
yamoor_taktayi1995
یکشنبه 12 آذر 1391 05:50 ب.ظ
الاهی بمیرم برات بچه جان
امیر
دوشنبه 25 مهر 1390 10:32 ب.ظ
rasti inam emailam::::::::::javathastam@yahoo.com
امیر
دوشنبه 25 مهر 1390 10:31 ب.ظ
چه قد این دخترا خنده دارن.از الکی میگن آخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ…
آخه شما که سوسک از 2 کیلومتریتون بگوزه غشششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششش میکنید از این اتفاق نمیترسییید؟
آآآآخیییی 14 سالمه یه دویت دخترم نداشتم میمیریم 2012.
هر که میخواد بی دوست بسر نمیره یه ایمیل بده…..
یادت باشه فقط یه ساله دیگه هااااااااااااااااااااا…..
ها راستی اگه همه بمیریم کسی نیست واسمون فاتحه بخونه هاا بس برای شادی روح مردگان آینده بلننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننند صلواااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااات.
اینو نگا گفته من امان زمانم….
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

escmax

تكنولوژی و فناوری را با ما احساس كنید