تبلیغات
escmax - 10 گونه در معرض خطر انقراض جهان
جمعه 25 دی 1388  01:49 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: batman
نوع مطلب: escmax news ،

10 گونه در معرض خطر انقراض جهان
جام جم آنلاین: در گزارش اخیر صندوق حفاظت از حیات وحش WWF آمده است كه 10 گونه حیوانی در معرض خطر انقراض قرار دارند كه در صدر این فهرست ببرها هستند.

در این گزارش آمده است كمتر از سه هزار و 200 ببر با نام علمی Panthera tigris در حیات وحش باقی مانده است. ببرها تنها كمتر از هفت درصد جمعیت اصلی گربه‌سانان را در اختیار دارند. در حالی كه طی 10 سال گذشته 40 درصد از جمعیت كل گربه‌سانان كاسته شده است. ادامه جنگل‌زدایی و قتل عام و كشتار بی‌رویه این حیوانات علت اصلی كاهش جمعیت این ببرها هستند. به طوری كه هم اكنون نسل ببرها در خانواده javan و Balinese در بخش‌هایی از آسیا منقرض شده است.

در این گزارش به این موضوع اشاره شده است كه ببرها برای گوشت و بخش‌هایی از اندام‌های بدنشان توسط شكارچیان به دام افتاده و یا در طب سنتی آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین پوست این حیوان نیز از ارزش ویژه‌ای برخوردار است.

گفتنی است بالا آمدن سطح آب دریاها، بروز تغییرات ناخوشایند جوی و تغییر در عادات زندگی و زیستگاه‌ها باعث كاهش نسل این گربه‌سانان در مناطقی چون «بنگلادش» و «هندوستان» شده است.

 چین سال 2010 میلادی را به منظور حفاظت و توجه به نسل ببرها، سال ببر نامیده است.

به گزارش صندوق حفاظت از حیات وحش WWF دومین گونه در معرض خطر انقراض خرس‌های قطبی هستند. این حیوانات كه اكثرا در قطب شمال زندگی می‌كنند و با نام علمی Ursus maritimus شناخته می‌شوند،‌ از قربانیان اولیه تغییرات جوی در جهان محسوب می‌شوند. این حیوان در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN قرار گرفته است و همچنین از جانب برنامه حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض امریكا نیز محافظت می‌شود.

این در حالی است كه اكثر خرس‌های قطبی شمالگان در صورت ادامه روند تغییرات ناخوشایند جوی تا كمتر از یك قرن آینده منقرض می‌شوند.

صندوق حمایت از حیوانات WWF نیز برای كمك به حفظ نسل این جاندار تمام تلاش خود را به كار گرفته است و از استراتژی‌های جدید و به روز استفاده می‌كند. این صندوق از تمامی كشورهای جهان به ویژه كانادا درخواست كرده تا برای حفظ نسل این پستاندار و كاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و لوله‌كشی‌های نفت و گاز در زیستگاه این جاندار تلاش كنند؛ چرا كه یكی از عوامل اصلی به خطر افتادن نسل این جاندار ورود نفت و آلاینده‌های كارخانجات به زیستگاه این حیوانات است. خرس های قطبی بدون یخ زنده نمی‌مانند.

 در سومین بخش این فهرست، فیل‌های دریایی اقیانوس آرام قرار دارند. این فیل‌های دریایی كه با نام علمی Odobenus rosmarus divegens شناخته شده هستند یكی از آخرین بازماندگان تغییرات ناخوشایند جوی محسوب می‌شوند.

همچنین اكثریت جمعیت این حیوان در مناطق ساحلی چون «برینگ» و «چاكچی» یافت می‌شوند. به طوری كه در سپتامبر سال 2009 میلادی، بیش از 200 فیل دریایی اقیانوس آرام در سواحل منطقه چاكچی به گل نشستند و تلف شدند.

در گزارش صندوق حمایت از حیات وحش WWF همچنین به این موضوع اشاره شده كه این حیوانات برای استراحت و استفاده از آفتاب، تنفس و پرستاری از توله‌های خود، بر روی قطعه‌های یخی شناور بر روی آب زندگی می‌كنند. به عبارتی زندگی آن‌ها به همین یخ‌ها بستگی دارد. اگر یخ‌های قطب شمال ذوب شود، ‌زیستگاه این جاندار در معرض خطر قرار گرفته و دیگر نمی‌توان این نسل جاندار را حفظ كرد.

پنگوئن ماژلان كه با نام علمی Sphenisucs magellanicus معرفی می‌شود، در رده چهارم 10 گونه در معرض خطر انقراض صندوق حفاظت از حیات وحش قرار دارد. این گونه به شدت به دلیل وجود لكه‌های نفتی دچار كاهش نسل شده و از طرفی به دلیل افزایش بی رویه ماهیگیری در منطقه و محل زندگی، منبع غذایی این پنگوئن نیز به خطر افتاده است. به طوری كه جمعیت كثیری از این حیوان برای دست‌یابی به منابع غذایی هزاران مایل از محل زندگی خود دور شده و در نهایت در سواحل دور دست به گل می‌نشینند.

در این گزارش آمده است سال گذشته صدها پنگوئن ماژلان در سواحل «ریودوژانیرو» در برزیل به گل نشستند، در حالی كه از میان بسیاری تلف شده و بسیاری هم بی جان و ناتوان‌تر از آن بودند كه خود را به زیستگاه اصلی برسانند.

همچنین دانشمندان علوم جانوری بر این عقیده‌اند كه وجود تغییرات اقیانوسی و افزایش دمای آب، علت اصلی كاهش نسل این جاندار است؛ چرا كه اكثر این پنگوئن‌ها از نواحی شمالی و قطبی برای دست‌یابی به غذا و محل مناسب برای تخم گذاری به سواحل جنوبی «آرژانتین» مهاجرت می‌كنند.

از طرفی 12 گونه از 17 گونه پنگوئن، به دلیل همین عوامل با كاهش نسل مواجه شده‌اند.

«لاك پشت‌های پشت چرمی» كه به Dermochelys coriacealth معروف هستند، یكی از بزرگترین دوزیستان زنده و لاك‌پشت‌های دریایی در دنیا محسوب می‌شوند. این لاك‌پشت‌ها كه طول عمری بیش از یكصد میلیون سال دارند،‌ متاسفانه هم اكنون با انقراض نسل مواجه هستند. به طوری كه طی آمارهای اخیر این موضوع مشخص شد كه این گونه از لاك‌پشت‌ها كه اكثرا در اقیانوس آرام زندگی می‌كنند تنها در هزار و 300 عدد از آن‌ها باقی است كه البته این میزان تنها مربوط به ماده‌هاست. به همین دلیل است كه نسل این جاندار دوزیست به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد.

به گزارش ایسنا، جمعیت لاك‌پشت‌های پشت چرمی اقیانوس اطلس خوشبختانه ثابت است، اما دانشمندان علوم دریایی بر این عقیده‌اند كه نسل این جانداران هم به دلیل برخی مشكلات نظیر به دام افتادن داخل تورهای ماهیگیری و یا شكار بی‌رویه به شدت در حال كاهش است. از طرفی بالا آمدن سطح آب دریاها و افزایش دمای آب اقیانوس‌ها در اطلس و آرام از دیگر عوامل به خطر افتادن نسل این جانداران است. دمای بالای آب باعث كاهش جمعیت نوع نر این جاندار می‌شود. به همین دلیل محققان علوم دریایی و دانشمندان صندوق حفاظت از حیات وحش WWF ‌در تلاشند تا با همكاری كشورهای حوزه اطلس و اقیانوس آرام نسل این جاندار را از انقراض حفظ كنند.

در رده ششم فهرست 10 گونه در معرض انقراض صندوق حفاظت از حیات وحش، ماهی تن بلوفین با نام علمی Thunnus thynnus قرار دارد.

این نوع از ماهی كه متعلق به اقیانوس اطلس هستند، اكثرا در مناطق غرب و شرق این آب‌ها و دریای مدیترانه یافت می‌شد و به دلیل گوشت زیاد در تهیه «سوشی» كه غذای مورد علاقه بیش از 80 درصد ژاپنی‌هاست،‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما به دلیل آن كه ماهیگیران در صید این ماهی‌ها تن زیاده روی كردند صنعت ماهیگیری ژاپن به شدت دچار ركود شده است. با این حال به دلیل حفاظت‌های مستمر دولتمردان و حافظان محیط زیست دریایی، جمعیت این آبزی‌ در حال بازگشت و احیا است.

«گوریل كوهستان» با نام علمی Gorilla beringei beningei كه جزو حیوانات در معرض انقراض كامل در حیات وحش قرار دارد در رده هفتم این فهرست است. به طوری كه بر اساس اعلام صندوق حفاظت از حیات وحش WWF تنها 720 میلیون عدد از این حیوان در حیات وحش موجود است. به طوری كه از این تعداد بیش از 200 گوریل در پارك ملی «ویرونگا» واقع در شرق جمهوری دموكراتیك كنگو، روآندا و اوگاندا زندگی می‌كنند، اما به دلیل وقوع جنگ‌های داخلی در این كشورها و قتل‌عام و یا كشتار این حیوان،‌نسل گوریل‌های كوهستان به شدت با خطر انقراض نسل مواجه شده است. از طرفی، اكثر زیستگاه‌های این میمون عظیم‌الجثه در این جنگ‌ها منهدم شده و طی 12 سال اخیر نیز 14 درصد از كل جمعیت این حیوان نابود شده است.

با این حال مقامات دپارتمان محیط زیست هرسه كشور مذكور طی چند سال اخیر تلاش خود را به كار گرفتند تا با احیای زیستگاه این حیوان نسل آن را حفظ كنند.

پروانه امپراطور با نام علمی Danau splexippus در رده هشتم این فهرست قرار گرفته است. این گونه كه مسافت زیادی را از شمال امریكا به سمت مكزیك و برای گذران زمستان طی می‌كند، جزو گونه‌های حشرات در معرض انقراض قرار دارد، اما خوشبختانه به دلیل آن كه مراتع و جنگل‌های مكزیك تا حدی دست نخورده باقی مانده‌اند، نسل این پروانه در حال بهبودی است. از طرفی، ایالات متحده امریكا نیز برای حفظ نسل این پروانه مواردی را در نظر گرفته است.

علت اصلی كاهش نسل و به خطر افتادن این گونه وجود تغییرات در زیستگاه اولیه است. دمای زیاد هوا و یا بارش باران‌های سیل‌آسا نیز مانع از تولید‌مثل این پروانه‌ها می‌شود.

در رده نهم این جدول «كرگدن جاوان» با نام علمی Rhinoceros sondaicus قرار دارد. این حیوان كه تنها از آن 60 عدد در حیات وحش وجود دارد به دلیل شكار بی رویه دچار انقراض نسل شده است؛ چرا كه اعضای بدنش در طب سنتی آسیایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل در سال 2009 میلادی این حیوان در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN قرار گرفت.

در گزارش صندوق حفاظت از طبیعت WWF همچنین به این موضوع اشاره شده كه علت اصلی كاهش جمعیت كرگدن‌های جاوان تخریب زیستگاه‌ها و تبدیل مراتع جنگلی به زمین‌های كشاورزی اعلام شده است.

گفتنی است ماه گذشته در سال 2009 میلادی ماموران حفاظت از جنگل‌ها و مراتع در ویتنام كه محل اصلی زندگی این حیوان است، برای ردیابی و حفاظت از سگ های جستجوگر استفاده كرده و هم اكنون ده‌ها كرگدن جاوان تحت حفاظت قرار دارند.

پانداها در آخرین گروه حیوانات در معرض انقراض قرار دارند. «پاندا» كه با نام علمی Ailuropoda melanoleuca معرفی می‌شود، از زمان تاسیس صندوق حفاظت از حیات وحش WWF در سال 1961 میلادی سمبل بین‌المللی این صندوق بوده است، اما به دلیل برخی از عوامل محیطی و فعالیت‌های مخرب بشری هم اكنون تنها یك هزار و 600 پاندا در حیات وحش زندگی می‌كنند و آینده‌ مبهمی در انتظار آن‌هاست.

زیستگاه اصلی این حیوان كه در كوهستان‌های جنوب غرب چین است، به دلیل افزایش دمای هوا نسل آن به شدت با كاهش مواجه شده است.

برای این منظور، دولت چین به همكاری گروه‌های بین‌المللی به شدت برای احیای نسل این حیوان در تلاش است. به همین دلیل است كه هم اكنون بیش از نیمی از زیستگاه‌های این جاندار تحت حفاظت قرار گرفته و اگر این روند بازسازی ادامه پیدا كند، به احتمال زیاد می‌توان به افزایش نسل پانداهای چین خوشبین بود.

ایسنا

   


نظرات()  
real psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 07:27 ب.ظ
من این وبسایت را از طرف دوستانم که در مورد این صفحه وب به من گفتند و در حال حاضر این بار از این بازدید می کنم
وب سایت و خواندن محتوای بسیار آموزنده در این زمان.
psychic phone reading
دوشنبه 8 آبان 1396 04:54 ب.ظ
من فقط اطلاعات مفیدی را که برای مقالات شما ارائه می دهم دوست دارم.
من وبلاگ شما را به طور مرتب نشان می دهم و یکبار دیگر به اینجا برگردانم.
من کاملا مطمئن هستم که خیلی چیزهای جدید را یاد می گیرم
اینجا! موفق باشید برای بعدی!
private std screening
دوشنبه 8 آبان 1396 02:53 ب.ظ
سلام اینم من هستم، من هم به صورت منظم از این وبسایت بازدید می کنم
این صفحه وب واقعا خوب است و بیننده ها در واقع افکار دلخواه را به اشتراک می گذارند.
myfreecams token hack
یکشنبه 30 مهر 1396 12:56 ق.ظ
اول از همه می خواهم وبلاگ خوبی بنویسم! من یک سوال سریع داشتم که می خواستم بپرسم
اگه مشکلی نیست. من کنجکاو بودم که بدانم چطور خودت را متمرکز می کنی و
افکار خود را قبل از نوشتن پاک کنید. من داشته ام
یک زمان سخت برای پاک کردن ذهن من در دریافت ایده هایم.
من واقعا از نوشتن لذت می برم اما فقط به نظر می رسد که اولین 10 تا 15 دقیقه به طور کلی فقط هدر می رود
تلاش برای کشف کردن چگونگی شروع. هر گونه پیشنهاد یا راهنمایی؟
قدردانی آن
real psychics
شنبه 15 مهر 1396 03:19 ب.ظ
سلام، فقط از طریق وبلاگ خود از طریق Google مطلع شدید و متوجه شدید که واقعا مفید است.
من قصد دارم به خاطر برزیل مراقب باشم. اگر این را در آینده ادامه دهید، سپاسگذارم.
بسیاری از افراد از نوشتن شما سود خواهند برد. به سلامتی!
How much does it cost to lengthen your legs?
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:55 ق.ظ
Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am
going through troubles with your RSS. I don't understand
why I cannot join it. Is there anyone else having similar RSS problems?
Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!
shantayburnam.exteen.com
شنبه 14 مرداد 1396 05:56 ب.ظ
Truly no matter if someone doesn't know after that its up to
other people that they will help, so here it takes place.
alexandria4jennings40.soup.io
جمعه 13 مرداد 1396 08:25 ب.ظ
Outstanding quest there. What happened after?
Take care!
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
یکشنبه 8 مرداد 1396 04:05 ق.ظ
Howdy! This post couldn't be written any better! Going through
this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this.
I am going to forward this information to him. Fairly certain he's going to have a great read.

Thanks for sharing!
Coral
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:32 ق.ظ
I used to be able to find good information from your content.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:02 ب.ظ
Very descriptive post, I loved that a lot. Will there be a part 2?
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:33 ب.ظ
This is very attention-grabbing, You're a very
skilled blogger. I have joined your feed and look ahead to in quest of more
of your magnificent post. Additionally, I have
shared your web site in my social networks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

escmax

تكنولوژی و فناوری را با ما احساس كنید