تبلیغات
escmax - رابطه شخصیت و دستخط
جمعه 9 بهمن 1388  01:09 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: batman
نوع مطلب: escmax news ،

مطالعه دست‌خط و تحلیل آنامروزه روشی پذیرفته‌شده برای ارزیابی اشخاص در سازمان‌هاست. گفته می‌شود تحلیلدست‌خط شاخصی موثر و قابل اعتماد از شخصیت و رفتار انسان‌هاست و برای ارزیابی مراحلسازمانی مانند بازنشستگی، مصاحبه و انتخاب، مشاوره و برنامه‌ریزی شغلی مفیداست.
مطالعه و تحلیل دست‌خط افراد، دانشی کهن است که اولین بار در حدود 3000 سالپیش توسط چینی‌ها توسعه یافت. به گفته کارشناسان این علم، دست‌خط اشخاص در واقع به‌طور مستقیم از شخصیت منحصر به فرد و شیوه خاص تفکر آنها حکایت می‌کند.
علمشناخت شخصیت از روی دست‌خط حداقل از 300 ویژگی گوناگون دست‌خط در دیدگاه تحقیقاتیخود استفاده می‌کند. دست‌خط اشخاص و مکان آن روی صفحه، انگیزه‌های منحصر به فرد یکانسان را توصیف می‌کند. مغز انسان علامت‌هایی را از ماهیچه‌ها به ابزار نوشتاریمی‌فرستد.
همان‌طور که گفتیم، دست‌خط حداقل 300 ویژگی گوناگون دارد که بهاصلی‌ترین آنها که حاوی اطلاعات جالب شخصیتی است، می‌پردازیم.


جهت
دست‌خط‌
دست‌خط‌های مایل به سمت راست نشان‌دهنده صمیمی بودن، نافذ بودن،دوست‌داشتنی بودن و حامی‌بودن نویسنده آن است.
اما دست‌خطی که صاف و محکم باشد،نشان‌دهنده استقلال نویسنده است.
دست‌خط‌هایی که به سمت چپ متمایل هستند نیزعاطفی و احساسی بودن نویسنده را نشان می‌دهند.

 

 

اندازه دست‌خط‌
اشخاصی که درشت می‌نویسند، معمولا اجتماعی و برون‌گرا بودهواز اعتماد به نفس بالایی برخوردارند.
اما خصوصیات شخصیتی افرادی که ریزمی‌نویسند، به‌طور دقیق برخلاف کسانی است که درشت می‌نویسند. اشخاصی که ریز و نازکمی‌نویسند، به آسانی روابط اجتماعی با دیگران برقرار نمی‌کنند.

فشار آوردن روی کاغذ هنگام نوشتن
کسانی که در حین نوشتن فشار زیادی به کاغذ می‌آورند، اشخاصیمتعهد هستند که همه چیز را خیلی جدی می‌گیرند. اما اگر فشار روی کاغذ بسیار زیاداست، آن فرد احتمالا خیلی عصبی است و عکس‌العمل سریعی نسبت به انتقادهایی که به اومی‌شود نشان می‌دهد، حتی اگر این انتقادها از سوءنیت نباشد.
اما فشار کم رویصفحه کاغذ هنگام نوشتن نشان‌دهنده حساسیت و عاطفه نویسنده نسبت به دیگراناست.

فضای خالی میان کلمات
چنانچه میان کلماتفاصله زیادی وجود داشته باشد، نشان‌دهنده این است که نویسنده به دنبال فضایی برایتنهایی است.
اما اگر فاصله یا فضای میان کلمات کم یا باریک باشد، نشان می‌دهدنویسنده دوست دارد با دیگران ارتباط داشته باشد. به ویژه اگر این اشخاص در نوشتارخود دقت نداشته باشند، نشان می‌دهد که اشخاصی مزاحم و شلوغ کن برای اطرافیان‌شانهستند.

فاصله میانخطوط
چنانچه فاصله میان خطوط زیاد باشد،نشان‌دهنده این است که اشخاص دوست دارند به عقب برگردند و نگاه عمیق‌‌تری داشتهباشند.
فاصله کم میان خطوط نیز نشان می‌دهد که نویسنده خونسردی خود را در هنگامفشار کاری حفظ می‌کند و در نهایت به نتیجه خوبی دست می‌یابد.

 

 

حاشیه کاغذ
هر کدام از حاشیه‌های کاغذ مفهومی‌ دارند. حاشیه سمت چپنشان‌دهنده وابستگی فرد به ریشه‌ها و خانواده است. حاشیه سمت راست نشان‌دهندهوابستگی به اشخاص دیگری به جز اعضای خانواده است. بالای صفحه نیز اهداف و آرزوهاقرار دارند و در پایین صفحه انرژی، انگیزه و عملکرد قرار می‌گیرند.
فاصله زیاداز حاشیه سمت چپ نشان‌دهنده علاقه نویسنده به ادامه دادن است. اگر فاصله از حاشیهسمت چپ کم باشد، نشان‌دهنده احتیاط نویسنده است.
فاصله کم از سمت راست کاغذنشان‌دهنده خونسردی و اشتیاق برای نوشتن است. فاصله زیاد از سمت راست کاغذ نیزنشان‌دهنده ترس از نادانسته‌هاست.
پس از چینی‌ها نیز رومی‌‌ها به بررسی "علمتحلیل و مطالعه دست‌خط" پرداختند و به تدریج این علم در بیشتر جوامع و فرهنگ‌هامورد بحث و بررسی قرار گرفت.
دیدگاه جدید در خصوص بررسی دست‌خط از سوی گروهی ازکشیش‌های فرانسوی ایجاد شد که از سوی اب می‌کن -که ابعاد کلیدی این علم را در دهه 1870 پس از 30 سال تحقیق تعریف کرد- هدایت شد. امروزه می‌دانیم که این علم، ابزاربی‌نهایت مفیدی برای شناسایی کیفیت و ظرفیت هوش و پتانسیل اشخاص به ویژه در زمینهشغل و پیشبرد ارتباطات است. اگر چه این علم نیز مانند سایر علوم رفتاری به آسانیقابل توضیح نیست، اما هنوز هم به دلیل نتایج خوبی که از کاربرد آن به دست می‌آید،به‌طور مستمر به کار رفته و مورد قبول واقع می‌شود

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

escmax

تكنولوژی و فناوری را با ما احساس كنید